Jak rychle a výrazně omezit svou plastovou stopu?

Omezit množství jednorázových plastů může každý z nás. Jak ale začít, aby byl dopad co největší, nejrychlejší a nejjednodušší?

Odpovědí jsou dvě slova: LAHEV a TAŠKA

LAHEV

Jak zmiňuje například Český rozhlas, každou minutu se na světě prodá jeden milion plastových lahví. Co je nejvíce paradoxní, z velké části je jejich obsahem obyčejná voda. A nahradit plastovou lahev je přitom tak jednoduché. Stačí koupit nerezovou lahev na cesty, džbán nebo hrníček do práce a lahev na sport.

Máte-li strach, že kohoutková voda není dostatečně kvalitní, jsou Vaše obavy zbytečné. Kohoutková voda je častěji kontrolována než voda balená, je čerstvá – nebyla skladována měsíce ve skladech před prodejem. Balená voda je navíc asi 500x dražší. Koupí balené vody platíte prakticky jen za obal a reklamu.

TAŠKA

Od 1. ledna 2018 bude v ČR platit nový zákon, který zakazuje obchodníkům plastové tašky nabízet zadarmo. Což je skvělé. Například ve Velké Británii zavedení minimálního poplatku pěti pencí za plastovou tašku snížilo jejich spotřebu o neuvěřitelných 85%!  I tak je ale důležité si uvědomit, že nejšetrnější plast je ten, který se nevyrobí. A to se týká i plastových tašek za korunu. Jak se jich tedy zbavit? Noste tašku vlastní.

Z výzkumů vyplývá, že většina zákazníků je ochotna nosit svou vlastní tašku na nákupy. Za největší překážku ale považují vzít si tašku na nákup s sebou. Často nakupují cestou z práce a tašku zapomněli zabalit předem. Připravili jsme proto 4 nápady, jak na tašku nezapomenout:

  1. Dejte si tašku k východu. Třeba jí pověste na kliku.
  2. Noste do práce větší tašku, do které se nákup vejde.
  3. Pořiďte si malou skladnou a lehkou látkovou tašku, kterou udržujte stále v kabelce či pracovní tašce. Po vyložení nákupu ji hned do kabelky vraťte.
  4. Jezděte na kole s nosičem.

Máte další nápady, napište nám na Facebooku!

 


Sdílet na Facebooku

Další tipy Darujte